Toitumisalasest olukorrast Eestis ja Rootsis

Eestis ja lääneriikides jagatavad toitumissoovitused on ühteviisi kummalised.  Aastakümneid kestnud arenenud riikide eksperiment, mis seisneb küllastunud rasvade ja  kolesteroolivastases sõjas, ei anna kuidagi tulemust. Hoopis vastupidi – nüüd seistakse silmitsi rasvumise ja diabeedi epideemia ning krooniliste haiguste laialdase levikuga. Ometi jätkatakse jonnakalt endisel kursil. Siinkohal on paslik meelde tuletada hullumeelsuse definitsiooni…

Vastupidist tõestav teadusmaterjal on olemas, kuid seda ignoreeritakse, sest selle omaksvõtt eeldab valitseva paradigma lammutamist. Teadlastel on palju kaotada, kui nad tunnistaksid, et on enda kogu professionaalse karjääri ehitanud üles eeldusele, mis ei osutunud õigeks. Toitumissoovituste koostajatel on veelgi raskem tunnistada, et nad sisuliselt on andnud tervistkahjustavat nõu. Seda ei tehta mitte mingil juhul! Uue arusaama levimisel tuleks neil ette palju seletamist, et oma senist teguviisi õigustada.

Kuid lääneriikide seas on olemas erand ja see riik on meie ülemere naaber! Miks ei räägita meile sellest, mis toimub Rootsis? Loomulikult sellepärast, et info seal toimuvast nn. toidurevolutsioonist raputaks meie toitumise kujundajate jalgealust. Rootsis läbiviidud kevadise küsitluse järgi on 23 % ehk peaegu iga neljas inimene teadlik süsivesikute vähendamise ja loomsete rasvade suurendamise kasulikkusest ning toitub vähemal või rohkemal määral süsivesikuvaese ja rasvarikka toitumise (low-carb high-fat ehk lühendatult LCHF) põhimõtete järgi, kusjuures 5% inimestest teeb seda täielikult. Muutusi kinnitab nihe rootslaste toidueelistustes: rasvavaeste ja –vabade piimatoodete läbimüük on langenud ning täisrasvaste piimatoodete, eriti või, läbimüük tõusnud. Samal ajal on rasvumise kasvukõver peatunud.

Rootsi riik on toitumisele, mis inimestel reeglina ihukarvad õudusest püsti ajab, oma heakskiidu andnud. Murrang sai alguse vaprast naistohtrist nimega Annika Dahlqvist. Tema peale kaebasid kolleegid, kes süüdistasid teda patsientide tervise rikkumises rasvase toiduga. Moodustati komisjon – õpetatud pead viisid läbi kaks aastat kestnud uurimuse, mille lõpptulemusena oli terviseamet 2008 aastal sunnitud avalikult tunnistama, et süsivesikuvaene ja rasvarikas toitumine on ohutu ning teadusandmetega vastavuses! Stagneerunud vaadetega teadlased ja toitumisspetsialistid sõdisid alguses vastu, kuid on ajapikku vait jäänud, sest faktide eest pole pääsu. Pealegi ei taha keegi end avalikult rumalana näidata.

Kuigi küsitleti ainult tuhandet inimest, annab küsitlus aimu rootslaste teadlikkusest. Rootsi riigi tulevik paistab olema helge, sest tugeva riigi aluseks on terved ja tugevad kodanikud, kes on teadlikud inimorganismile sobivast toitumisest. Meenub mõned aastad tagasi läbiviidud küsitlus eestlaste ja venelaste toitumise kohta. Mida peeti kõige tähtsamaks? Venelased pidasid kõige olulisemaks toidu värskust, mille eest neile pluss. Eestlased pidasid tähtsaks toidu vähest rasvasisaldust. Seda on kurb kommenteerida… Väikerahvas, kes peaks tegema kõik enda püsimajäämiseks ja tervete geenide edasiandmiseks, on valinud söömisviisi, mis viib tervisekahjustusteni inimese enda eluajal ja kandub võimendatuna edasi tema järglastele.

Rootsis juhtunu on pretsedent, millele pole antud hetkel ühelgi riigil midagi vastu panna. Kuid see pole ajalooline võit mitte ainult rootslaste, vaid kõigi inimeste jaoks!

Ka meie vajame hädasti toidurevolutsiooni! Meil pole aega oodata, mil vana paradigma kord tulevikus põrmu variseb. Meie teadlastel ja arstidel, kes on valitud tee õigsuses kõhklema löönud (või pole seda kunagi õigeks pidanud), on ülim aeg sõna võtta. Inimesed vajavad julgustamist. Lõpuks peab igaüks saama teadlikuks toidu mõjust omaenda organismile ja sööma siis elu lõpuni sellele vastavalt. Kuna oleme põhjamaine rahvakild, siis on süsivesikuvaese ja rasvarikka toitumise sobivus enamusele meist väga tõenäoline.

Rootsi toidurevolutsioon numbrites.

Allikas: Rootsi ühe LCHF eestvedaja doktor Andreas Eenfeldt’i blogi sissekanne “The Swedish Low Carb Revolution” veebilehelt dietdoctor.com

 

 

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes