LCHF 2012

LCHF tipphetked koos seonduvate mõtetega

 

LCHF toitumine (antud uuringus moodustasid rasvad 54,8%, valgud 40,7% ja süsivesikud 4,5% päevasest koguenergiast) ei vähenda tipptasemel võimlejate lihasmassi ega sportlikku sooritusvõimet (jõudu ja võimsust), vaid võib hoopis tänu paranenud jõu ja kehakaalu suhtele neid tõsta:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22835211

Rasvade osakaalu suurendamisest ja süsivesikute vähendamisest oleks kasu kõikidel spordialadel, kus iga lisakilogramm vähendab sportliku sooritusvõimet. Kes ei soovi süsivesikuid nii ulatuslikult kärpida, võib sellele uuringule tuginedes siiski julgelt asendada osa süsivesikutest tulevast energiast rasvadest saadavatega. Suurimat kasu saavad need, kelle süsivesikutaluvus pole kiita. Süsivesikute liia iseloomulikuks tunnuseks on rasva kuhjumine taljele vaatamata suurele treeningmahule.

 

LCHF toitumise vallas harib inimesi Lõuna-Aafrika Kaplinna ülikooli sporditeaduste professor ja legendaarne jooksutreener Timothy Noakes. See mees väärib austust, sest tegi oma elus ja õpetustes kannapöörde. Ta taastas oma tervise ja normaalse kehakaalu süsivesikuvaese toitumisega. Peavoolu toitumissoovitusi inimesed professor Noakes’ilt enam ei kuule.

http://www.runnersworld.co.za/nutrition/novel-dietary-ideas/

http://www.sportscentral.co.za/noakes-i-was-wrong/15470/a

http://www.health24.com/dietnfood/General/15-742,78341.asp

 

Suvel USA-s võitis Timothy Olson uue tippajaga ultramaratoni – 100 miili krossijooksu. Tegu on sportlasega, kelle toiduratsioonis ei moodusta süsivesikud peamist osa. Timothy menüü on nimelt suuremas osas ketogeenne.

http://www.meandmydiabetes.com/2012/08/11/western-states-100-low-carber-wins-ultramarathon-steve-phinney-and-jeff-volek-study/

 

Rasvarikka dieedi abil edukalt 2-tüüpi diabeedi vastu:

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-05/lu-hdl051112.php

See pikaajaline uuring näitas rasvarikka dieedi positiivset mõju nii glükeemilisele kontrollile kui vere lipiidide paneelile. Tavapärasel rasvavaesel dieedil olnud kontrollgrupi näitajad vaatamata kehakaalu alanemisele ei paranenud.  Ometi kuuleb arstide suust, et diabeedile eelneb rasvumine ja rasvad on südamele ohtlikud. Diabeeti võib lühidalt iseloomustatada kui süsivesikute talumatust. Seega võib öelda, et soovitusel tarbida ohtralt veresuhkrut tõstvat makrotoitainet ja vältida veresuhkru sööstu pidurdada aitavaid rasvu on juures kriminaalne maik.

 

Läbimurre vähi ravimisel? Eugene Fine’i eestvedamisel läbiviidud vähiuuring näitas, et insuliini signaali tõkestamine ketogeense dieedi abil rakutasandil võib olla erinevate vähivormide korral tõhus ravimeetod:

http://download.journals.elsevierhealth.com/pdfs/journals/0899-9007/PIIS0899900712001864.pdf

Detsembris leidis teema kajastamist ka CBN-s:

Tore, et selline uuring lõpuks teoks sai, sest info vähirakkude glükoosilembuse (Otto Warburg sai 1931 aastal sel teemal Nobeli preemia) ja ketokehade talumatuse (Magee jt. 1979) kohta on kaua aega olemas olnud, rääkimata keskkoolis omandatud teadmisest kõige enam insuliinitaset tõstva makrotoitaine kohta…

 

Sügisel käivitasid Gary Taubes ja Dr. Peter Attia NuSi (Nutrition Science Initiative ehk Toitumisteaduse Algatus) – organisatsiooni, mille eesmärgiks on organiseerida ja rahastada sõltumatuid toitumisalaseid uuringuid leidmaks lahendusi ülekaalule ja sellest tulenevatele terviseprobleemidele. Ikka sellepärast, et ametlik toitumisalane teave ei tugine veenval teadusmaterjalil ning on viinud läänemaailma tervisekatastroofi äärele.

Numbrid kõnelevad väljuhäälselt, kuid ametlikke toitumissoovitusi jagavad tegelased ei taha näha ega kuulda…

Allikas: http://nusi.org/the-science/the-numbers/#.UOogPazjM9Y

 

Dr. Oz tundub olevat rohkem meelelahutaja kui terviseteener, kuid tema osa avaliku arvamuse kujundajana on suur, sest paljud inimesed kuulavad terviseteemadel just teda. Mehmet on alati peale surunud teraviljade tervislikkuse ideed – seda üllatavam oli tema saates näha dr. William Davist, südamearsti, kes sai tuntuks oma raamatuga “Wheat Belly” (“Nisukõhuke”). Nimetatud raamat sisaldab eluliselt tähtsat infot tänapäeva nisu destruktiivsetest mõjudest. Saate jaoks eelnevalt läbiviidud veresuhkru testimine näitas nisu salakavalat palet – viiest testitavast naisterahvast tõstis täisterast nisuleib kolmel veresuhkru kõrgemale kui Snickersi batoon. Eraldi väärib märkimist, et  täistera nisuleiba söönud kolmest naisest kahel oli veresuhkuru tõus koguni kahekordne! Kui inimene pole rahul oma tervise ja kehakoostisega, siis esimeseks sammuks peaks olema oma igapäevasest toidust nisu (ja muidugi ka suhkrujookide) kõrvaldamine.

http://www.doctoroz.com/episode/are-you-addicted-wheat?video=15895

 

11. detsembril tegi Mehmet Oz ajalugu. Lubada rääkida  arstidel Stephen Sinatral ja Johnny Bowdenil, kes on äsja ilmunud raamatu “Great Cholesterol Myth: Why Lowering Your Cholesterol Won’t Prevent Heart Disease and the Statin Free Plan That Will” autorid, aastakümneid ajupuhastatud rahvale kolesteroolist vastupidise nurga alt on tõeline vägitegu! Ja tema enda kokkuvõte arstide jutust on tähelepanuväärne: “…particle size test is my bottom line on cholesterol. If you don’t have a heart problem, your doctor wants to give you a statin, especially if you are a woman, I want you to push back and particularly I want you to ask for this LDL particle size test…available to everyone…If your LDL-cholesterol… is high, you should worry about your heart but don’t just panic – you should ask them to get this particle test done so you’ll know its big deal or not before you’re put on medications. And anytime don’t forget what doctor Bowden said its your sugar in your diet its the problem, even worse of an issue than a fat in your diet… if you got live with freedom and need some food you love be really strict on your sugar, thats where the problem is not just for your heart but your waist as well! Did I get this right?” Sinatra: “You got it so right!” Oz: “Finally!”

Lühidalt: Oz soovitab hakata vastu arstidele, kes tahavad kergekäeliselt määrata kolesteroolialandajaid, millest pole just naistele mingit kasu (kasu võivad saada ainult infarkti läbipõdenud keskealised mehed). Ta soovitab nõuda LDL-kolesterooli erinevate fraktsioonide testi, sest südamehaiguse ennustajaks pole mitte üldine kolesteroolitase, vaid väikeste LDL- kolesterooli osakeste suur arv. Ühtlasi soovitab ta  jälgida rasvade tarbmimise asemel pigem suhkrutarbimist, sest suhkur pole probleemiks mitte ainult südamele, vaid ka keskkohale.

http://www.doctoroz.com/episode/doctors-who-say-everything-you-know-about-cholesterol-wrong

Kolesteroolihirm on jätnud oma sünge pitseri kõikidele ametlikele toitumissoovitustele. Kui sellest vabaneda, oleks inimestel üks “mure” vähem ja ka tee LCHF toitumise suunas valla. Võimalik, et sellest telesaatest sai alguse aastate pärast kulmineeruv USA LCHF revolutsioon.

 

Parim raamat:

Dr. Jeff Volek ja Dr. Stephen Phinney: “The Art  & Science and Art of Low Carbohydrate Performance”

 

Üritused: palju erialaseid loenguid teadlastelt Low-Carb Cruise 2012 ja Low Carb Downunder Tour’il:

http://lowcarbdownunder.com.au/

LCHF konverents Norras:

http://www.lillemaane.no/nyhet/111/Lille+M%e5nes+h%f8stkonferanse+-+2012+

 

LCHF loengud ja debatt rootslaste ja professor Noakes’i eestvedamisel Lõuna-Aafrikas:

http://www.lifezone.se/eng/2012/11/16/low-carb-debate-in-south-africa/

 

Ja mida on meie Eestil lisada sellesse tähelepanuväärsesse nimekirja?

Muidugi Robert Nool oma toitumisalase koolitusega. Robert sai avalikkusele tuntuks kui saate “Tantsi tagumik trimmi” toitumisnõustaja ja tänu temale leidis LCHF toitumine meedias kajastamist. See oli nagu värske õhupahvakas umbses ruumis, mille õhk on paks taimetoitluse propagandast ja täiesti vastutustundetust “süsivesikuid peavad moodustama toiduratsioonis peamise osa” toitumisalasest teabest…

 

Jaanuar 2013

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes