Süsivesikute vähendamine kui vaikimisi dieet

Tutvustan biokeemik Richard Feinman’i video, mis kannab endas ideed süsivesikute vähendamisest kui vaikimisi dieedist.

Kas võib olemas olla tervise seisukohast universaalne toitumine? Inimesed on küll erinevad, kuid võib ju eeldada, et eksisteerib nii-öelda vaikimisi dieet, mida peaks proovima enne teiste toitumissoovituste rakendamist.

Miks just süsivesikute vähendamine? Sellise mõttearenduseni viib metaboolse sündroomi nähtus, kus pealtnäha erinevad bioloogilised ilmingud on seotud ühtsesse  füsioloogilisse seisundisse.

www.youtube.com/watch?v=GEYo9U3TwE8

 

Metaboolne sündroom:

1. ülekaal

2. kõrge vere glükoositase

3. kõrge insuliinitase

4. madal HDL-kolesterool

5. kõrge väike-tihe LDL-kolesterool

6. kõrge triglütseriidide tase

7. kõrge vererõhk

Metaboolse sündroomi sümptomid nagu rasvumine, diabeet, südame-veresoonkonna haigused on pealtnäha erinevad füsioloogilised nähtused, kuid nad avalduvad koos. Kas on võimalik, et nad peegeldavad üldist ainevahetuslikku seisundit?

Huvitav on see, et kui teha nimekiri füsioloogilistest seisunditest, millistele mõjub soodsalt süsivesikute vähendamine, siis see nimekiri on metaboolse sündroomi seisunditega identne:

süsivesikute vähendamise mõjul paranevad KÕIK metaboolse sündroomi seisundid.

Seega vähenevad kehakaal/rasvkude, vere glükoosi- ja insuliinitase, LDL-kolesterool B fraktsiooni ja triglütseriidide tase, tõuseb HDL-kolesterool ning alaneb vererõhk (F.A. kommentaar)

 

Erinevate isokaloriliste uuringute võrdlused toovad välja Volek ja Feinman oma 2005 uuringus “Carbohydrate restriction improves the features of Metabolic Syndrome. Metabolic Syndrome may be defined by the response to carbohydrate restriction.”

Siis tekkis esimest korda idee, et kõiki metaboolse sündroomi sümptomeid saab süsivesikuid vähendades parandada. Vaata videos alates 2:09.

Metaboolose sündroomi ravi õnnestub süsivesikute vähendamisega paremini kui rasvavaese dieediga:

Volek et al., 2009: “Carbohydrate Restriction has a More Favourable Inpact on a Metabolic Syndrome Markers than a Low Fat Diet.”

Pooled süsivesikuvaesel dieedil olijatest said paremaid tulemusi kui kõik rasvavaesel dieedil olnud indiviidid ja süsivesikuvaese grupi keskmine tulemus oli sama, mis rasvavaese dieedi parimal indiviidil. Need on suured erinevused! Vaata alates 3:14

Kõik metaboolse sündroomi markerid paranesid süsivesikuvaese dieediga rohkem kui rasvavaese dieediga:

Feinman et al., 2008 “Dietary Carbohydrate Restriction in the Treatment of Diabetes and Metabolic Syndrome.”

Tähelepanuväärne, et süsivesikuvaese ja küllastunud rasvade poolest 3 korda rikkama dieedi korral oli viimase sisaldus vereplasmas tunduvalt väiksem võrreldes rasvavaese dieediga. Inimene pole mitte see, mida ta sööb! Vaata alates 6:12.

Süsivesikute vähendamine mõjutab soodsas suunas kõiki metaboolse sündroomi markereid, samas kui ravimid mõjutavad ainult individuaalseid markereid, omades lisaks soovimatuid kõrvalefekte. Süsivesikute vähendamisel puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud.

Rasvumine, diabeet, südame-veresoonkonna haigused ja kõrge vererõhk on küll pealiskaudselt erinevad seisundid, aga kuna neid saab samaaegselt süsivesikute vähendamisega mõjutada, siis viibki see mõtteni, et nad peegeldavad üldist metaboolset seisundit. Metaboolne sündroom on seega reaalselt eksisteeriv nähtus.

 

Metaboolse sündroomi riskid:

Ülekaal võib viia rasvumiseni

Kõrge veresuhkur ja insuliinitase võivad viia diabeedini

Madal HDL, kõrge LDL väikese ja tihke fraktsiooni tase ning kõrge triglütseriidide tase võivad viia südame-veresoonkonna haigusteni.

 

Kuidas ravida?

Rasvumine – kaalu saab kaotada väga paljudel viisidel, eriti kui oled noor

Südame-veresoonkonna haigused – süsivesikute vähendamine on vähemalt sama hea kui muud ravimeetmed; teadus siiski ei tunne veel SVH põhjuseid

Diabeet – erinevalt diabeediühingutest ja paljudest arstidest mõistab teadus, et ilmselgelt parim vahend süsivesikute talumatuse korral on süsivesikute limiteerimine

Kui süsivesikute vähendamine on parim ravi diabeetikutele, vähendab rasvkude ja parandab südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riske, siis on meil olemas vaikimisi dieet, mida tuleks proovida esimesena.

 

Minu kommentaar:

Kerime ajalõnga 2010 aaastast, mil ilmus video, septembrisse 2013. Kaheaastase uurimisaja jooksul läbitöötatud materjali põhjal, mille käigus vaadati läbi 16 000 uuringut, tunnistas  Rootsi tervishoiutehnoloogiate hindamise nõukogu SBU süsivesikuvaese dieedi parimaks rasvumist, diabeeti  ja tervist ravivaks dieediks (1).

Enne süstitava insuliini väljatöötamist ei olnud diabeediraviks muid võimalusi peale süsivesikute vähendamise ja nälgimise.  Aeg näitab, millal tunnistatakse süsivesikuvaene toitumine uuesti parimaks dieediks diabeetikutele. Selle toetuseks on piisavalt teadusandmeid (2).

Südame-veresoonkonna haiguste põhjuste otsingutel hakkab maailm alles tasapisi harjuma mõttega süsivesikutest ja oomega-6 rasvhapete poolest rikastest taimsetest rasvadest kui peamistest toitumisega seotud pahategijatest (3, 4, 5). Kalorite, loomsete rasvade ja kolesterooli paranoilise jälgimise asemel tuleks piirata süsivesikutoitu, taimseid rasvu ja keskenduda paremale veresuhkru kontrollile. Süsivesikuvaesema ja rammusa söögiga nagu LCHF toitumine on see kõige lihtsamini teostatav.

Metaboolse sündroomi seisundite puudumise ja kogu tervise alus paistab olevat vere glükoositaseme kõikumise vältimine suures ulatuses ja selle hoidmine stabiilsena teatud tasemest allpool. See on omaette teema.

 

1  http://healthimpactnews.com/2013/sweden-becomes-first-western-nation-to-reject-low-fat-diet-dogma-in-favor-of-low-carb-high-fat-nutrition/

http://www.dietdoctor.com/yet-another-study-showing-better-blood-sugar-diabetics-lower-carb-diet

3  http://www.bmj.com/content/347/bmj.f6340?ijkey=ddce39b3e3c3eebabbefc4081b918ecce26b839b&keytype2=tf_ipsecsha

4  http://openheart.bmj.com/content/1/1/e000032.full

5  http://www.medicalnewstoday.com/articles/274166.php

 

27. 04. 2014

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes