Meestele

Tundus, et juuni alguses projekti „Märka meest!“ raames tellitud artikkel jääb üles riputamata. Põhjuseks artikli üldsõnalisus. Kuid Tervise Arengu Instituudi uus kampaania „Mees peab olema viljakas“ muutis minu meelt. Kampaania kohaselt piisab elujõu tõstmiseks viiest peotäiest puu- ja juurvilast päevas. No kuulge – kasvõi üheainsa artiklis väljatoodud soovituse ellurakendamine teeb viljakuse tõstmisel enamat kui järjekordse pooletoobise kampaania järgimine.

 

 

Kindlasti olete kuulnud väidet, et kuigi mehed on tugevam sugupool, oleme elu rasketel perioodidel ometi teatud mõttes nõrgemad. Kas oleksite osanud arvata, et sellele võib leida hormonaalse põhjenduse?
Optimaalsetes oludes toodab mehe organism meessuguhormoon testosterooni naise omaga võrreldes kümneid kordi rohkem. Testosterooni piisav tase annab mehele elujõu ja vastutab iseloomulike sootunnuste eest. Kuid kroonilise stressi tingimustes alaneb testosterooni tootmine drastiliselt, sest organism tegeleb omaniku teadmata nii-öelda ellujäämisega, tootes rohkem stressiga toimetulekuks vajalikke hormoone. Kuna testosteroon on meestel domineeriv, siis selle languse tõttu on negatiivsed mõjud ulatuslikumad. Nii saavadki meeste hormonaalsüsteem ja enesekindlus pingeperioodidel lõppkokkuvõttes rohkem kannatada.

Madal testosteroonitase tõstab meestel südamehaiguste riske, põhjustab libiido langust, on seotud depressiooni, unehäirete, energiapuuduse ja rasvumisega. Viletsa keha koostise kõige iseloomulikumaks ilminguks on kõhurasva domineerimine. Meeste testosterooni tootmine on vähenenud iga dekaadiga. Olukorda halvendavad vilets toiduvalik ja dieedid.

Dieedid põletavad rasva viletsalt. Kui organism jääb toitainete vaegusesse, siis lihaste, organite ja luude mass vähenevad rohkem kui rasvkude.
Kui ei ole tegu kroonilise ülesööjaga, pole toidust saadava energia teadlik vähendamine prioriteediks. Tuleb süüa hoopis paremini ehk toitaineterikast tõelist toitu – siis vähenevad toidukogused iseenesest ja luuakse organismi ladusaks toimimiseks, sealhulgas liigse rasva ärakasutamiseks, soodne hormonaalne keskkond.

Insuliin on hormoon, mille üle on meil kõige suurem kontroll. Insuliin reguleerib vere glükoositaset – selle tootmist mõjutavad eelkõige süsivesikurikas toit ja pingeolukorrad, mil maks verre ohtralt glükoosi väljutab. Krooniliselt kõrge vere insuliinitase on haiguste tekke, rasvumise ja kiirema vananemise kaasnähtus, võib-olla isegi põhjus. Kõrge insuliinitase tähendab ka madalat testosteroonitaset. Toitu oleks mõistlik valida selle põhjal, kui suures ulatuses see kellelgi vere glükoositaset mõjutab.

 
Soovitused toitumise osas:

Sööge tõelist toitu, mida valmistage võimaluse korral kodus. Vältige töödeldud toitu – see on toitainetevaene ja suhkru-, jahu-, ning transrasvarikas.

Tõstke loomsete valkude ja rasvade osakaalu. Sööge valku igal toidukorral vähemalt 30 grammi – siis käivitub kogu organismi kudede valgusüntees, mille tulemusel võib keha koostis paraneda isegi treenimata. Testosteroonitase suureneb, kui süüa ööpäevas üle 100 grammi monoküllastamata ja küllastunud rasvu. Taimsel toidul põhinev toidusedel jätab organismi vajalike loomsete valkude, rasvade ja mineraalaineteta. Juur- ja köögivili pole iseenesest toidukord, vaid tervitatav lisa kala, liha ja muna kõrvale. Pudru ja leib/sai on süsivesikupommid, mis on iseseisva toiduna samuti vastuvõetamatud, sest kõigutavad järgneva ebastabiilse veresuhkru tõttu kogu hormonaalsüsteemi tasakaalu, mida tänapäeva elu niigi ebasoodsa suunas mõjutab. Suurem süsivesikute kogus tuleb kõva lihastreeningu või füüsilise tööga ära teenida ja ka siis ei tohi unustada valkude/rasvade suuremat tähtsust.

Vähendage süsivesikuid, eelkõige teraviljatooteid ja kõike magusat. Puuvili on looduse komm! Pudru ja leib/sai on süsivesikupommid, mis on iseseisva toiduna vastuvõetamatud, sest kõigutavad järgneva ebastabiilse veresuhkru tõttu kogu hormonaalsüsteemi tasakaalu, mida tänapäeva elu niigi ebasoodsa suunas mõjutab. Suurem süsivesikute kogus tuleb kõva lihastreeningu või füüsilise tööga ära teenida ja ka siis ei tohi unustada valkude/rasvade suuremat tähtsust.

Süües süsivesikuvaesemalt, aga tugevamalt, kõigub vere glükoositase vähem, insuliini toodetakse päeva läbilõikes vähem ning võimalikuks saavad harvemad söögikorrad. Sööge harvemini, mitte sagedamini.

Vältige tööstuslikke taimeõlisid – need on ebastabiilse rasvhappelise koostisega, taluvad kuumutamist halvasti ning soodustavad organismisiseseid põletikulisi protsesse.

Maitsestage toitu meresoolaga. Mineraalide vähesuse korral ei toimi organism optimaalselt. Jutud soola kahjulikkusest kuuluvad samasse kategooriasse hirmulugudega kolesteroolist ja küllastunud rasvadest.

Jooge piisavalt puhast vett, mitte mahla ja magustatud teed/vett, karastusjookidest rääkimata. Vedelad kalorid on kiirtee vedela kehani!

Ärge liialdage alkoholiga. Alkohol vähendab testosterooni tootmist. Tähtpäevadel piirduge punase veiniga.

 
Toitumisvälised faktorid omavad suuremat tähtsust tervise, heaolu ja välimuse parandamisel kui osatakse arvata:

Osake öelda „ei“. Ärge võtke õlgadele rohkem kui suudate kanda. Mitme ülesandega samaaegne tegelemine on ebaefektiivne ja väsitav.

Vältige kokkupuudet olmekeemia/kosmeetika ja keskkonnamürkidega – need sisaldavad hormonaalsüsteemi tööd häirivaid ühendeid, mis mõjuvad mehe organismile naisestavalt.

Vähendage oma elukeskkonna kiirguskoormust! Lülitage ööseks välja ruuterid, mobiilid, arvutid, juhtmeta telefonid – siis magate sügavamalt ning hormonaalne miljöö paraneb. Päeval olge oma telefoniga minimaalselt kehalises kontaktis ja rääkige nii vähe kui võimalik. Nende lihtsate eluviisi muutustega suureneb nii meeste kui naiste elujõud.

Osake puhata! Uni on tohutult tähtis – mida varem magama lähete, seda paremini magate ja välja puhkate. Uni selleks ettenähtud ehk öisel ajal taastab organismi rütmid.

Planeerige päevi, kus te tööasjadega üldse ei tegele ja viibite palju õues värske õhu ja päikese käes. Päike alandab vererõhku ja aitab toota testosterooni!

Liikuge palju. Tehke jõu- ja lihastreeningut 2-3 korda nädalas – siis tõuseb testosterooni tootmine, paraneb keha koostis ja te saate oma „mojo“ kiiremini tagasi.

 

4.10.2014

 

 

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes